Kayseri Develi Keşişin Yüzme Havuzu - Doğal Havuz - Natural Swimming Pool

Kayseri Develi Keşişin (Keyşin) Havuzu

Havuz bilgileri 07/08/2020 ‘de güncellendi

Kayseri Develi’de ki Keşişin (Keyiş’in, Keyşin) Havuzu (Doğal Yüzme Havuzu) ile ilgili; Giriş Ücreti, İletişim Bilgileri (Telefon, Fax, E-posta), Çalışma Saatleri ve tesis ile ilgili daha fazla bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kayseri’nin Develi ilçesinde bulunan, 400 yıllık bir geçmişe sahip olan ve suyu Erciyes’in kar ve buzullarından gelen, hikayesinden dolayı “Keşişin havuzu” adıyla anılan doğal bir havuzdan bahsediyoruz. Yüzyıllardır kayaların arasından aynı debiyle çıkmaya devam eden soğuk bir su kaynağının beslediği Keşişin Havuzu, sürekli su sirkülasyonu sayesinde doğal olarak temiz kalabiliyor. Havuz suyu aynı zamanda tarla sulamasında da kullanılıyor ve içilebilir temizlikte. Buna rağmen havuz kaynak suyundan beslendiği için günlük boşaltılıyor ve her gün klorlama yapılıyor.

Havuz Çalışma Saatleri: 09:00 – 19:00

GÜNLÜK GİRİŞ ÜCRETİ:

Kişi Başı: 20 TL

*Duş mevcut
*Sertifikalı Can Kurtaran hizmet veriyor

DEVELİ KEŞİŞİN (KEYŞİN) HAVUZU TARİHİ

Keşişin, Keyiş’in ve Keyşın adlarıyla bilinen havuz rivayete ve Ermeni kaynaklarına göre; Osmanlının bölgeyi fethetmeden önce havuzun bulunduğu bölgenin burada yaşayan “Aziz Gregori” isimli bir Keşiş’in (Papaz) evi olduğu ve evinin önünde yazın serinlemek amacıyla yaptığı küçük bir doğal yüzme havuzu olduğu anlatılıyor. Fetih sonrası Keşiş’in araziyi Müslüman bir Türk’e satarak bölgeden gittiği ve Türk aileninde havuzu zamanla büyüterek bugünkü halini aldığı söyleniyor. Ermeni kaynaklarında ayrıca; Meyve bahçeleri ve bağlarla çevrili havuz, “Yeğişe” adlı Papaz tarafından restorasyonu yapılmış, taşan sularla düşük kotlardaki bahçelerin sulandığı anlatılmaktadır. Havuz şu anki sahiplerinin 3.kuşağı tarafından işletiliyor.

Develi’nin sembolü olan ve de bölgede doğup büyüyen hemen hemen herkesin yüzmeyi öğrendiği Keşişin havuzunun adı 3 farklı şekilde de telaffuz edilmektedir. Keşiş (Papaz) Develi tabirinde Keyiş olarak değişmiş, bir dönem ise Keyşın havuzu olarak adlandırılmıştır.

Doğal bir yüzme havuzu arayışındaysanız, bahçelerin arasından geçen patika bir yoldan ulaşılan ve Erciyes Dağının soğuk kar sularıyla beslenen bu havuza uğramadan geçmeyin!

Kayseri Develi Keşişin Havuzu

Keşişin Havuzu İletişim; Telefon, Faks, E-mail:

Telefon:

Keşişin Havuzu Nerede ve Nasıl Gidilir ? (Adres, Ulaşım, Harita)

Ulaşım: Keşişin havuzu Develi ilçe merkezindedir.

Otobüs ve Tramvayların Hat ve Konum Bilgileri >>> Otobüs Hareket Saatleri >>>

Adres: Alpaslan Mahallesi, No:, Kuddusi Baba Cd. No:83, Develi / KAYSERİ
Harita:

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Yüzme Havuzları >>> KAYSERİ SOSYAL YAŞAM MERKEZLERİ >>> Kayseri’deki Yüzme Havuzları ve Kursları Listesi >>>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.