Pamukkale Antik (Kleopatra) Havuz

Pamukkale Hierapolis Antik (Kleopatra) Yüzme Havuzu: Giriş Ücreti ve Saatleri

Havuz bilgileri 02/09/2021 ‘de güncellendi

Denizli, Pamukkale Hierapolis Antik Havuzu için antik havuzların ister Kral‘ı, isterseniz de Kleopatra‘sı diyebilirsiniz. Roma’dan kalan 2300 yıllık bir Miras! 36 derecelik su ısısıyla yaz kış içerisinde yüzülebilen termal havuz. UNESCO Dünya Miras Listesinde bulunan Pamukkale Hierapolis Antik (Kleopatra) Havuz Müze ve Ören Yeri Giriş Ücreti, Ziyaretçi Açılış-Kapanış Saatleri, Adres, Telefon, Harita, Nerede, Nasıl Gidilir, Termal Suyunun faydaları ve tesis ile ilgili daha fazla bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Pamukkale Travertenleriyle olduğu kadar termal şifalı sularıyla da oldukça ün yapmış bir bölgedir. Özellikle Milattan önce yaşamış ve güzelliğiyle ünlü olan Kleopatra’nın güzellik sırlarından birisi olan Antik Havuz, Pamukkale Hierapolis bölgesinde daha önce hiç yaşamadığınız bir yüzme deneyimi vadediyor. Kleopatra Havuzu olarak ta anılan ve geçmişi M.Ö. II. Yüzyıla kadar uzanan tarihi havuzun, depremler sonucu oluşan bir çukura bölgede bulunan yapıların yıkılması, şifalı ve sodalı termal suyun bu çukuru doldurmasıyla oluştuğu söylenir. Tarih boyunca insanlar çeşitli hastalıklarına şifa bulmak için bu termal havuza gelmişlerdir. Günümüzde de şifa dağıtmaya ve turizme katkı sağlamaya devam etmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu Antik Havuz’un termal suyunun kalp hastalığı, damar sertliği, tansiyon, romatizma, deri, göz, raşitizm, felç, sinir ve damar hastalıklarına, içildiğinde ise spazmlı midelere iyi geldiği görülmüştür. Bu özelliklerinden dolayı tarih boyunca birçok hastalığın tedavisi amacıyla bölgeye hamamlar kurulmuştur.

Türkiye’nin en güzel Antik Yüzme Havuzu!

Yaz kış sürekli sıcak olan antik havuzu daha önce girmiş olduğunuz hiç bir termal havuzla kıyas yapamayacağınızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Kleopatra Antik Havuzu, 36 derecedeki su sıcaklığı ve sodamsı özelliğiyle (gazoz tadında diyebiliriz) rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Dünya’da çok nadir yaşanabilecek bir deneyim! Üstü açık olan havuza özellikle yağmur yağarken girmek tarif edilemez bir keyif. Hayatta kesinlikle yaşanması ve görülmesi gereken bir ambians, şiddetle tavsiye ediyoruz.

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne Alınma Tarihi: 1988

Pamukkale Ören Yeri ve Antik (Kleopatra) Yüzme Havuzu Giriş Ücretleri (2021):

Antik (Kleopatra) Havuza gidebilmek için Pamukkale Hierapolis Antik Kentine giriş yapmanız gerekiyor. Travertenler ve Antik havuz bu Antik Kentin içerisinde yer almaktadır. Antik kente giriş ücreti kişi başı 110 TL fakat Müze Kartınız varsa ayrı bir ücret ödemenize gerek yok. Antik Havuzu kullanmak içinse ayrıca ücret ödenmesi gerekiyor. Müze Karta sahip olanlar sadece Antik Havuz için %50 indirimli ücret ödemesi gerçekleştiriyorlar.

Pamukkale Hierapolis Otopark Ücreti:

Pamukkale içinde özel Otopark Ücreti 10 TL ’dir. Ören yeri dışındaki, girişe yakın cadde ve sokaklarda park etmek ise ücretsizdir.

PAMUKKALE MÜZE ve ÖREN YERİ GİRİŞ ÜCRETLERİ:

Denizli Hierapolis (Pamukkale Ören Yeri) Antik Kent Giriş Ücreti: 110 TL (*Müze Kartla Ücretsiz)
Hierapolis Arkeoloji Müzesi: 110 TL
Laodikeia Ören Yeri: 37 TL

ANTİK HAVUZ GİRİŞ ÜCRETLERİ (2021): 

YETİŞKİN (12 yaş üstü): 100 TL
0-6 yaş arası: Ücretsiz
7-12 yaş Çocuk: 50 TL
Engelli: Ücretsiz
(Refakatçi var ise oda ücretsiz)
Emanet Kasa (Safe Box): 5 TL
*Müzekart+ sahiplerine 50% indirim uygulanmaktadır.
*7-18 Yaş Türk Vatandaşı Çocuklar için 50% İndirim uygulanmaktadır.

*Eğer bir yetişkinin MüzeKartı yoksa Antik Havuza girebilmek için 110 TL + 100 TL = 220 TL ödemesi gerekmektedir. Bu yüzden bir Müzekart edinilmesini tavsiye ediyoruz.

Pamukkale Antique Kleopatra Pool
Pamukkale Hierapolis Antik Kleopatra Havuzu

PAMUKKALE MÜZE ve ÖREN YERİ ÜCRETSİZ ZİYARET KOŞULLARI:

 • 18 yaş ve altındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gençler ve çocuklar ile bu yaş grubundaki öğrenci gruplarına refakat eden öğretmenler,
 • 65 yaş ve üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları,
 • Gaziler ve refakatindeki anne, baba, eş ve çocukları ile şehit yakını kimlik kartı sahipleri,
 • Engelliler (TC vatandaşı ve yabancı) ile bir refakatçisi, (Görünür bir engel ve/veya belge ibrazı ile)
 • Zorunlu hizmete tabii er ve erbaşlar,
 • ICOM ve ICOMOS ile UNESCO kartı sahipleri,
 • Yerli ve yabancı basın kimlik kartı sahipleri,
 • Seyahat acentesi sahip veya sorumlu müdürleri,
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı personeli ve emeklileri ile refakatindeki anne, baba, eş ve çocukları,
 • 8 yaş ve altındaki yabancı uyruklu çocuklar,
 • Hayat boyu Öğrenme Programı çerçevesinde Comenius Okul Ortaklıkları ile Erasmus Öğrenci Değişim Programı kapsamındaki gruplar ile bu gruplara refakat eden öğretmenler (ülkemizdeki muhatapları ile yapılan sözleşmelerini ibraz etmeleri kaydıyla kimlik ibrazı aranmaksızın ücretsiz giriş olanağı sağlanacaktır).
 • Müze ve örenyerinin bağlı bulunduğu İl ve İlçenin; Mülki İdare Amirleri (İllerde Vali, Kültür ve Turizmden sorumlu Vali Yardımcısı, ilçelerde Kaymakam), Büyükşehir, İl, İlçe ve Beldenin Belediye Başkanı ve en fazla 10 kişi olmak üzere refakatindekiler.
 • Resmi görev kapsamında müze veya örenyerine giriş zorunluluğu bulunan Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı kolluk kuvvetleri personeli,
 • Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü personeli ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kurum kimliğinin arka kısmında 640 Sayılı KHK’nın 39. maddesi uyarınca “Silah Taşımaya Yetkilidir” ibaresi yer alan Gümrük Muhafaza Personeli;
 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel ilk ve orta öğretim kurumlarında görev yapmakta olan öğretmenler geçerli kimlik kartlarını ibraz etmeleri kaydıyla;
 • Ülkemizde görev yapan Büyükelçi, Başkonsolos ile refakatindeki eş ve çocukları,

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Müze ve Örenyerlerine Ücretsiz Giriş Yapabilirler.

PAMUKKALE AÇILIŞ-KAPANIŞ SAATLERİ:

ANTİK HAVUZ:

Kış (Ekim – Nisan):
Antik Havuz Gişe Kapanış Saati: 16.30
Antik Havuz Kapanış Saati: 17.00

Yaz (Mayıs – Eylül):
Antik Havuz Gişe Kapanış Saati: 19.30
Antik Havuz Açılış Saati: 08.00
Antik Havuz Kapanış Saati: 20.00

Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır. Dini bayramlar dışında her gün açıktır.

Hierapolis (Pamukkale – Antik Kent) Örenyeri
Yaz Dönemi: 06.30-20.00
Kış Dönemi: 08.00-18.00

Gişe Yaz / Kış Kapanış Saatleri
Yaz Dönemi: 20:00
Kış Dönemi: 17:30

Müze Kart Nedir ve Fiyatı:

Türkiye’nin “müze müze gezdiren” kartı müzekart ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’ü aşkın müze ve ören yerini ücretsiz gezebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. 1 (bir) yıl süre ile geçerli olan MüzeKart sayesinde müzeleri yılda iki kez ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

MüzeKart+: 60 TL

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müze ve Örenyeri Listesi ve Ücretleri >>>

 E-Bilet Satın Almak  için tıklayınız…

Pamukkale Antik (Kleopatra) Yüzme Havuzu İletişim:

Telefon: 0258 264 39 71
E-mail: denizlimüzesi@ktb.gov.tr

Pamukkale Hierapolis Antik (Kleopatra) Yüzme Havuzu Nerede ve Nasıl Gidilir ? (Adres, Ulaşım, Harita)

Ulaşım: Denizli garajdan her 20 dk da bir kalkan Karahayıt-Pamukkale Örenyeri minibüsleriyle 15-20 dk da antik kente ulaşabilirsiniz.
Denizli Otobüs Güzergahları
DENİZLİ ULAŞIM PORTALI

Adres: Kale Mah. Hierapolis Pamukkale / Denizli
Harita:

2 thoughts on “Pamukkale Hierapolis Antik (Kleopatra) Yüzme Havuzu: Giriş Ücreti ve Saatleri

 1. Hi, I heard this web site from a turkish friends. Thank you for informations. How do I go to the antique city hierapolis from the city center. Could you help me?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.