Pamukkale Antik (Kleopatra) Havuz

Pamukkale – Hierapolis Antik (Kleopatra) Yüzme Havuzu

Son Güncelleme:

Pamukkale – Hierapolis Antik (Kleopatra) Yüzme Havuzu
5 (100%) 3 votes

Denizli, Pamukkale Hierapolis Antik Havuzu için antik havuzların ister Kral‘ı, isterseniz de Kleopatra‘sı diyebilirsiniz. Roma’dan kalan 2300 yıllık bir Miras! 36 derecelik su ısısıyla yaz kış içerisinde yüzülebilen termal havuz. UNESCO Dünya Miras Listesinde bulunan Pamukkale Hierapolis Antik (Kleopatra) Havuz Müze ve Ören Yeri Giriş Ücreti, Ziyaretçi Açılış-Kapanış Saatleri, Adres, Telefon, Harita, Nerede, Nasıl Gidilir, Termal Suyunun faydaları ve tesis ile ilgili daha fazla bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Pamukkale Travertenleriyle olduğu kadar termal şifalı sularıyla da oldukça ün yapmış bir bölgedir. Özellikle Milattan önce yaşamış ve güzelliğiyle ünlü olan Kleopatra’nın güzellik sırlarından birisi olan Antik Havuz, Pamukkale Hierapolis bölgesinde daha önce hiç yaşamadığınız bir yüzme deneyimi vadediyor. Kleopatra Havuzu olarak ta anılan ve geçmişi M.Ö. II. Yüzyıla kadar uzanan tarihi havuzun, depremler sonucu oluşan bir çukura bölgede bulunan yapıların yıkılması, şifalı ve sodalı termal suyun bu çukuru doldurmasıyla oluştuğu söylenir. Tarih boyunca insanlar çeşitli hastalıklarına şifa bulmak için bu termal havuza gelmişlerdir. Günümüzde de şifa dağıtmaya ve turizme katkı sağlamaya devam etmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu Antik Havuz’un termal suyunun kalp hastalığı, damar sertliği, tansiyon, romatizma, deri, göz, raşitizm, felç, sinir ve damar hastalıklarına, içildiğinde ise spazmlı midelere iyi geldiği görülmüştür. Bu özelliklerinden dolayı tarih boyunca birçok hastalığın tedavisi amacıyla bölgeye hamamlar kurulmuştur.

Türkiye’nin en güzel Antik Yüzme Havuzu!

Yaz kış sürekli sıcak olan antik havuzu daha önce girmiş olduğunuz hiç bir termal havuzla kıyaslayamayacağınızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Kleopatra Antik Havuzu, 36 derecedeki su sıcaklığı ve sodamsı özelliğiyle (gazoz tadında diyebiliriz) rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Dünya’da çok nadir yaşanabilecek bir deneyim! Üstü açık olan havuza özellikle yağmur yağarken girmek tarif edilemez bir keyif. Hayatta kesinlikle yaşanması ve görülmesi gereken bir ambians, şiddetle tavsiye ediyoruz.

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne Alınma Tarihi: 1988

Pamukkale Antik (Kleopatra) Yüzme Havuzu Giriş Ücretleri (2018-2019):

Antik (Kleopatra) Havuza gidebilmek için Pamukkale Hierapolis Antik Kentine giriş yapmanız gerekiyor. Travertenler ve Antik havuz bu Antik Kentin içerisinde yer almaktadır. Antik kente giriş ücreti kişi başı 50 TL fakat Müze Kartınız varsa ayrı bir ücret ödemenize gerek yok. Antik Havuzu kullanmak içinse ayrıca ücret ödenmesi gerekiyor. Müze Karta sahip olanlar sadece Antik Havuz için ücret ödemesi gerçekleştiriyorlar.

MÜZE ve ÖREN YERİ GİRİŞ ÜCRETLERİ (01.10.2018’den itibaren):

Hierapolis (Pamukkale Ören Yeri) Antik Kent Giriş Ücreti: 50 TL (Müze Kartla Ücretsiz)
Hierapolis Arkeoloji Müzesi: 7 TL
Laodikeia Ören Yeri: 15 TL

ANTİK HAVUZ GİRİŞ ÜCRETLERİ: 

12 yaş üstü: 50 TL
0-6 yaş arası: Ücretsiz
7-12 yaş Çocuk: 13 TL‘dir.

Eğer bir yetişkinin MüzeKartı yoksa Antik Havuza girebilmek için 50 TL + 50 TL = 100 TL ödemesi gerekmektedir. Bu yüzden bir Müzekart edinilmesini tavsiye ediyoruz.

Antik Havuz Açılış-Kapanış Saatleri:

Kış (Ekim – Nisan):
Antik Havuz Gişe Kapanış Saati: 16.30
Antik Havuz Kapanış Saati: 17.00

Yaz (Mayıs – Eylül):
Antik Havuz Gişe Kapanış Saati: 20.30
Antik Havuz Kapanış Saati: 21.00

Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır. Dini bayramlar dışında her gün açıktır.

Antik Kent Açılış-Kapanış Saatleri (Ziyaretçi):

Yaz Açılış Saati (Mayıs – Eylül): 08.30
Yaz Kapanış Saati (Mayıs – Eylül): 18.45

Kış Açılış Saati (Ekim-Nisan): 08.30
Kış Kapanış Saati (Ekim-Nisan): 17.00

Müze Kart Nedir ve Fiyatı:

Türkiye’nin “müze müze gezdiren” kartı müzekart ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’ü aşkın müze ve örenyerini ücretsiz gezebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. 1 (bir) yıl süre ile geçerli olan Müze Kart sayesinde müzeleri yılda iki kez ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

MüzeKart+: 70 TL
MüzeKart İndirim (18 yaş üstü Öğrenci): 30 TL (Emekli Öğretmenler ile Özel Dershane Öğretmenler hariç)

Müzekartların geçerli olduğu Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve örenyeri listesini görebilmek ve MüzeKartları detaylı inceleyebilmek için tıklayınız…

 E-Bilet Satın Almak  için tıklayınız…

Pamukkale Antik (Kleopatra) Yüzme Havuzu İletişim:

Telefon: 0258 264 39 71

Pamukkale Antik (Kleopatra) Yüzme Havuzu Nerede ve Nasıl Gidilir ? (Adres, Ulaşım, Harita)

Denizli garajdan her 20 dk da bir kalkan Karahayıt-Pamukkale Örenyeri minibüsleriyle 15-20 dk da antik kente ulaşabilirsiniz.
Denizli Otobüs Güzergahları için Tıklayınız…

Pamukkale Antik (Kleopatra) Yüzme Havuzu Nerede (Adres, Harita)
Adres: Kale Mah. Hierapolis Pamukkale / Denizli


Benzer Yazılar

One thought on “Pamukkale – Hierapolis Antik (Kleopatra) Yüzme Havuzu

  1. Hi, I heard this web site from a turkish friends. Thank you for informations. How do I go to the antique city hierapolis from the city center. Could you help me?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir